ENKA VAKFI

ENKA VAKFI

1983 yılında kurulan ENKA Vakfı’nın fikri temelinde, kültürümüzdeki vakıf geleneğine sahip çıkarak, uygarlığın yapı taşları niteliğindeki kavramları bugün de sürdürme ideali bulunmaktadır.

Bu doğrultuda, Türk gençliğini spora yönlendirerek sporu hayatlarının bir parçası haline getirmek, yetenekli olanların sportif potansiyellerini bilimsel yöntemlerle ortaya çıkartıp eğiterek uluslararası alanda başarılı sonuçlara imza atacak şampiyonları yetiştirmek, eğitimi ve sosyal yapıyı güçlendirmek vakfın doğal misyonunu oluşturmaktadır. Sadi Gülçelik Spor Sitesi, bu misyondan hareketle 1983 yılında İstanbul İstinye sırtlarında 120 dönüm arazi üzerinde kurulmuştur.

ENKA Vakfı çatısı altında, ENKA Spor Kulübü, ardından 1996 yılında faaliyete geçen ENKA Okulları İstinye, 1999 depreminden hemen sonra faaliyete geçen ve depremden etkilenen çocuklara eğitim hizmeti sunmak üzere kurulan ENKA Okulları Adapazarı, 2008 yılında faaliyete geçen Özel ENKA Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve 2014 yılında faaliyete geçen Özel ENKA Fen ve Teknoloji Lisesi Kocaeli ile ENKA Kültür Sanat birimleri bulunmaktadır. Tüm birimler ve mensupları, bu birikimin sunduğu olanakları toplumun geniş kesimlerine yaymak ve paylaşmak için çalışmaktadırlar.